Nem minden vegán, ami annak tűnik – ezeket az összetevőket kerüld el

By

Készülj fel arra, hogy ízletes és egészséges táplálékkal töltsd fel hűtőszekrényed! Mi is adtunk már az Endomaileseinknek egy vegán alap bevásárló listát, fogd a kezedbe és indulj piacozni, vagy rendeld házhoz a friss zöldségeket, gyümölcsöket a termelőktől, ha elfoglalt vagy- nekem ez a szatyorközösségesdi is nagyon bejött.  

Ha új vagy a vegánságban, és bevásárolni indulsz, érdemes odafigyelned egy-két dologra, hiszen van néhány olyan étel és ital, amiről sosem gondolnád, hogy nem full vegán- pedig egyáltalán nem az. Mindig csekkold az címkét és az összetevőlistát, fognak meglepetések érni!

 

Azok a fránya cimkék 

 

 

Előrecsomagolt élelmiszerek vásárlásakor feltétlenül alaposan olvasd el a címkét. Csak azért, mert úgy gondolod, hogy egy termék valószínűleg teljesen vegán, még nem jelenti azt, hogy valaki ne hintette volna be egy  kis tejporral- komolyan, ez valahogy mindenhova odaszóródik, néha azt képzelem, hogy tejporgép automaták üzemelnek ezekben a gyárakban, és a kellemes, téli hófútta hangulat oltálárán feláldozzák a “lehetett volna vegán is”  , vagy “hmmm…akár belefért volna az endometriózis diétámba, de mégsem” – kajákat.

Néhány állati eredetű összetevő rejtélyes, csalóka nevek alatt fut és rejtőzik, amelyek könnyen megtéveszthetnek, ha nem vagy legalább annyira résen, mint Sherlock Holmes.

 

 

 

Ez azon leggyakoribb összetevők listája, amelyek NEM vegánok:

 

 

Tejpor, kazein, kazeinát, savó és laktóz

Mindez tejtermékből származik, és gyakran megtalálhatóak palacsintakeverékekben, chipsekbenben és előrecsomagolt ételekben. Időnként még olyan termékekben is, amire álmodban sem gondolnál, mint például egyes kávékapszulákban, amelyek krémesítőt is tartalmaznak.

 

Vegánnak tűnő, de nem vegán étel a pesto, a Worchestershire szósz és az olivabogyó krém, amely gyakran anchovie-t tartalmaz, a tészták, amelyek tojással készültek, sok sör és bor, amelyek a feldolgozási folyamat során gyakran találkoznak a lent említésre kerülő nem vegán összetevőkkel.

Az Isinglass olyan anyag, amelyet a halak úszóhólyagjából nyernek. Ez egy olyan típusú kollagén, amelyet főleg bizonyos sör és bor tisztítására vagy finomítására használnak, vagy tésztákban található még meg.

Az étcsokoládé legtöbbször vegán, de azért érdemes csekkolni, néha benne felejtenek egy kis tejport. 

A pirított mogyoró és egyéb magvak esetében is figyelni kell, nehogy a só magvakra tapadását zselatinnal segítsék elő. 

 

Megjegyzés: A laktózmentes nem jelenti azt hogy tejmentes és vegán! Pusztán azt, hogy nincs benne laktóz, semmi többet, de attól még készülhet valódi tejből.  

 

Méz, méhpor vagy méhpempő

Méhektől származnak, és ezért nem növényi alapúak. Számos ökológiai és bio termék szeretni őket fehér cukor helyett használni. Vannak megengedő vegánok, akik a mézfogyasztással rendben vannak, mondván, hogy a méhek nem szenvednek a méz begyűjtésekor, és amúgy is egész nap melóznak, mindegy nekik, mennyi mézük van… ezt teljesen rád bízom, endometriózis diéta szempontjából nincs számottevő  jelentősége, maximum annyi, hogy a méznek is nagyon magas a cukortartalma, ezzel számolnod kell, ha számolgatósan élsz, akkor pedig mindenképpen figyelembe kell venned.

 

Zselatin

Kollagénből készült anyag, amelyet az állatok bőréből, csontjaiból és kötőszövetéből vonnak ki.  Gyakran megtalálható kapszulákban, zselékben és gumicukrokban, joghurtokban, mártásokban és mályvacukrorban, sőt, egyszer vegánoknak szánt multivitamin összetevőinek listájában is láttam- ezt a koncepciót nem gondolták át a gyártók:-)

 

Tojás, tojássárgája és tojásfehérje

A tojás az egyik legnagyobb rejtekező, szinte mindenhol ott van, légy résen! Péksütemények, tészták, rántott és panírozott főtt ételek, sütemények, paleo édességek, kekszek… mindig alaposan tájékozódj! 

A “rennet” szó szabad fordításban tejoltót jelent. Ez egy enzim, amely minden emlős állat gyomrában termelődik, szerepe pedig az, hogy az anyatejet tökéletesen meg tudják emészteni. Probiolitikus enzim, mely két részre osztja a tejet: szilárd és folyékony részre, azaz  savóra. A rennetnek a sajtkészítésben is nagy szerepe van- minimálisan sem vegán, ha az összetevők között látod, inkább állj odébb:-)

 

Vaj zsír, ghee

A tisztított vaj egy tradicionális indiai élelmiszer, amelyet vízibivaly vagy tehén tejéből készítenek. Készítése azért volt fontos, mivel a melegben a sima vaj hamar megromlott, a ghíre azonban ez nem igaz. Mindkettő tejtermékből származik, és ezért nem vegán.

 

Csontszén

A csontszén (latinul: carbo animalis) egy porózus, fekete, szemcsés anyag, amelyet zsírtalanított állati csontok elszenesítése útján nyertnek.  Összetétele az előállítás módjától függ; elsősorban 57–80% trikalcium-foszfátból (vagy hidroxilapatitból), 6–10% kalcium-karbonátból és 7–10% szénből áll. Elsősorban szűréshez és színtelenítéshez használják, illetve a kalligráfiában, festészetben is fontos szerepet tölt be. Nagyon durván nem vegán!:-)

 

Mono -és Di-Glycerinek

Leggyakrabban állati zsírból állítják elő, megtalálható a margarinokban, péksüteményekben, süteményekben, és cukorkákban, édességekben. 

 

Van itt meg néhány olyan dolog, amit a vegánok igyekeznek elkerülni, nem csak az étkezésben, hanem a szépségápolásban is:

Lanolin- Adeps lanae, azaz tisztított gyapjúzsír. A különféle kenőcsöknek újabban gyakran használt alapanyaga, melyet először Liebreich állított elő 1885-ben a gyapjú zsiradékából. Krémek, kenőcsök, szappanok  készítésére használják. Ha a teljes vegán életmód fontos számodra, akkor keresd szappanból, tisztálkodási- és szépségápolási termékekből is a vegán verziót.

 

Shellac- hihetetlenül nehéz elkerülni, mert ez a sokoldalú anyag mindehol ott van, az élelmiszeripartól kezdve, a gyógyszeriparon át az ipari lakk gyártásáig mindenhol fontos szereppel bír. A shellac egy természetesen hőre lágyuló anyag, mely tulajdonsága alkalmassá teszi arra, hogy magában vagy töltőanyagokkal  együtt sajtolható anyagokban használják fel, és sajtolt árukat, például gombokat gyártsanak belőle. De hogy csak még  néhány felhasználási területet említsünk például csiszolóanyagoknak, pecsétviasznak, hajlakknak, süteménymáznak is összetevője lehet. Bizonyos fafajtákon találhatjuk meg pontosabban elsősorban Kelet-Indiában, Thaiföldön honos. Különféle fikusz-, kroton- és aleurites-féle növényeken és az ezeken élő  lakkpajzstetű faj  szimbiózisának terméke.

 

Cochinea- Ez A rovar karminsavat állít elő, amelyből a természetes karminfesték származik. Elsősorban parazita, amely őshonos a trópusi és szubtrópusi Dél-Amerikában Észak-Amerikán (Mexikóban és az Egyesült Államok délnyugati részén). Ez a rovar az Opuntia nemzetség kaktuszaiban él, növényi nedvességről és tápanyagokról táplálkozva. A rovarokat a fügekaktuszok párnáin találják meg, összegyűjtik őket a növényekről való lemosással és megszárítják. A karminsavat, általában a szárított rovarok tömegének 17–24% -át, ki lehet vonni a testből és a tojásból, majd alumíniummal vagy kalcium-sókkal összekeverni, hogy karminfestékké váljanak.  Manapság a karmint elsősorban színezékként használják az élelmiszerekben és az bizonyos rúzsokban (E120 vagy Natural Red 4).

 

Omega 3 zsírsavak– legtöbbször halakból, tengeri állatokból nyerik ki őket.  Ne aggódj, okos vegánként is hozzájuthatsz, erről készül egy hosszabb cikk a honlapon. 

 

D3 Vitamin , ami sokszor lanolinból vagy halból származik. Kaphatóak növényi alapú, állati termékektől mentes Vegán D3 lágy kapszulák is, amelyek vitamin tartalma lichen algából származik, így tökéletes vegánok és vegetáriánusok számára- inkább válaszd ezt a verziót, ha szeretnél külső D-vitamin pótlást. A szürke téli hónapokban én minden magyar embenek javaslok egy kis pótlást, kúraszerűen minden évben.

 

Néhány adalékanyag, azok a bizonyos E-k

 Az E számok az Európai Unióban engedélyezett egyes élelmiszer-adalékanyagok kódjai. Feldolgozott ételek címkéin gyakran szerepelnek Európában.  Nem vegán közülük például az E120, E322, E422, E471,  E542 E631 E901, E904…

 

 

Vegán? 

De tutira?

 

Sok esetben feltűnik a termékek csomagolásán egy zöld virág, ami levelével V-betűt formáz, és arra utal, hogy a termék vegán- ez szuper, így nem kell végigmazsoláznod az összes összetevőt. Azért kérlek vedd figyelembe, hogy nincs hivatalos vegán logó, ezért a különféle gyártók különféle címkéket használnak, és az is előfordul, hogy egy termék vegán, de nincs rajta semmilyen erre utaló jelzés. Ezek a  jéééé,  “véletlenül vegán” cuccok igazi gyöngyszemek lehetnek, amikor rájuk bukkansz, de azért figyelj, mert receptúrák időről-időre változnak, szóval néha csekkold hogy még mindig vegán-e, mielőtt megszokásból a kosaradban landol.

 Ne keverd össze a vegetáriánus és a vegán logót sem, sokszor hasonlítanak, figyelj oda:-)

 

A cikkek szerzője Árvai Nóra az EndoBlog.hu  szakpszichológusa, termékenységi nehezítettségre specializálódott perinatális szaktanácsadó, szakíró, vegán életmód tanácsadó

Bejelentkezés konzultációra ITT