Kollagén vegán diétában – extra endometriózis diétás szempontokkal

By

A kollagén egy fehérje, melynek legalább egy tucatnyi különböző típusa fordul elő az ember szöveteiben, főként a kötőszövetekben, az egyik leggyakrabban előforduló fehérje.  A kollagén hozzájárul az inak, a szalagok és más kollagén alapú szövetek építéséhez, és segít csökkenteni az ízületi gyulladásokat.Mai napság a  kozmetikai iparban hallasz róla a legtöbbet, mert fontos anti-ageing elemként tekintenek rá, az örök fiatalság titkaként hivatkoznak rá. Ahogy az lenni szokott, a valóság azért ennél némiképpen árnyaltabb.

 

Hagyományosan a kollagén legjobb forrásának  az állati eredetű összetevőket tartják, a húst, a zselatint. Főleg a szárnyasokban és a halakban van sok kollagén. A legtöbb kollagén az állatok ínaiban, porcaiban, csontjaiban és a  bőrében található meg, amit legtöbbször a húsevők sem használnak fel az ételekben. Tehát önmagában a mindenevő lét sem elég a normál kollagénszint fenntartásához, a húsevés sem fogja feltétlenül garantálni, hogy a szövetek kollagén-szintje megnövekszik. Erre találták ki megoldásnak a nagyon népszerű kollagéntartalmú táplálékkiegészítőket.

 

Valójában sokszor ezek sem jelentenek megoldást, hiszen a szájon át szedhető kollagént tartalmazó étrend kiegészítők általában II-es típusú kollagént tartalmaznak, mely a bőrben  csak nagyon kis százalékban fordul elő a többi kollagénfajtához képest. Tehát a kollagén-kapszulák vagy oldatok szedése nem tud különösebben sokat adni a friss és  ráncmentes bőr kialakításához. Ettől eltekintve az ízületi egészség és egyes autoimmun betegségek, valamint a fájdalomcsillapítás terén már bizonyítottan javasolt a kollagén kiegészítés alkalmazása.  Másrészt,  a bevitt kollagén mennyisége egyáltalán nem azonos a felszívódott és valóban hasznosított kollagén mennyiségével.

 

Sokan kérdezitek, hogy teljesen növényi alapú diétát követve hogyan jut a szervezet elegendő kollagénhez. Rengeteg tévhit övezi ezt a kérdéskört, ezt a cikket ezeknek az eloszlatása céljából írtam.

 

Az emberi szervezet elvileg bármilyen fehérjét képes szintetizálni, ha a szükséges aminosavakat megfelelő mennyiségben bevisszük az étellel. A szervezet számára szerencsére teljesen mindegy, hogy az aminosavak állati vagy növényi eredetű élelmiszerekből származnak,  sokkal inkább  a megfelelő arány az, ami számít, hogy ügyesen fel tudja építeni a fehérjéket. A kollagénnel kapcsolatban is elmondható, hogy ahogy öregszünk, a test egyre kevésbé képes  szintetizálni őt, és idős korban jön a ráncos bőr, az ízületi fájdalmak, megereszkedett arcbőr, stb.

 

A kollagéntermelés a szereveztünkben az úgynevezett  pro-kollagénnel kezdődik, amely egy C-vitaminból és fehérjéből álló molekula. A fehérje alatt az aminosavak láncait értjük, mint például a lizin, prolin, arginin és hidroxi-prolin. A prokollagén molekulák később rostszálakká válnak, amelyeket a  pro-kollagén molekulák tovább építenek, egészen addig, amíg strukturáltabb kollagén rostokba nem alakulnak. Ezek a szálak igen szorosan kötődnek egymáshoz, és biztosítják a szerkezetét például a bőrnek, az inaknak, a haj és a körmöknek.

 

A test tehát  természetes módon így termel kollagént, de az öregedéssel ez a termelés lelassul. Sokféle módon tudunk azonban segíteni a szervezetünknek, hogy sokáig képes legyen a kollagén termelésre, sokáig megőrizze a bőr szépségét és az inak egészségét.

 

Mint azt te is látod, a kollagén előállítása bonyolult  folyamat, és sok kiegészítő tápanyagot és vegyületet igényel, hogy minden megfelelően működjön.  A C-vitamin, a poliszacharidok, a szilícium-dioxid, a cink, a réz és az aminosavak megfelelő mennyiségű jelenléte  egyaránt szükséges ahhoz, hogy  a szervezetben a kollagén előállítás végbe tudjon menni.  Egy ásványi anyagnak vagy vitaminnak a hiánya meggátolhatja vagy csökkentheti  a test képességét a kollagén  előállítására és/vagy felhasználására is.

Át fogjuk most beszélni, miben van kollagén, mi az, amivel segítheted a saját tested kollagén termelését és hogy szükséges-e külső pótlás, ha növényi eredetű diétán vagy.

 

Egy szó mint száz, vegán kollagén -természetesen előforduló legalábbis- nem létezik- de azért olvass csak tovább, mert a végén szolgálok egy kis meglepetéssel:-). Ettől a hírtől nem kell megijedni, hiszen ahogy fentebb kifejtettem, a húsevők sem jutnak elegendőhöz, ők is a saját szervezetük kollagén szintézisenek turbózására szorulnak.

 

Vegánként nem muszáj táplálékkiegészítőt használnod, van lehetőség, hogy kiegészítd a diétádat olyan élelmiszerekkel és vitaminokkal, amelyek növelik a tested saját kollagén termelését. A húsevőknek is javasolt ezekből minél többet fogyasztani, hiszen ahogy fentebb tárgyaltuk, hacsak nem ropogtatnak előszeretettel marhacsontot a foguk között, valószínűleg nem bővelkednek kollagénben. Sőt, a helyzet még veszélyesebb, mivel húsevőként azt hihetik, ők nincsenek kollagén veszélyben, a vegánok legalább kiemelt figyelmet fordítanak erre. Úgyhogy a következő sorok mindenkihez szólnak, mert ezekre  a finomságokra minden szervezet vágyik, legyen a gazdája  vegán vagy húsevő.

 

A tanulmányok azt mutatják, hogy sok növényi alapú élelmiszer elősegíti a kollagén szintézisét. Saját kollagéntermelésünk növényi alapú étkezéssel történő fokozásával elősegíthetjük a kollagén  pozitív hatásait,  mint a jobb egészségi állapot,  a haj, a bőr és a köröm és az ízületek egészsége.

 

Ha szükségét érzed, szedhetsz étrendkiegészítőt, a növényi eredetű MSM (metil-szulfonil-metán), ami  csökkenti az ízületi gyulladásokat, az oxidáció mértékét és elősegíti a kollagén-szintézist. Ha a természetes megoldások híve vagy, akkor egyél sokat és változatosan a következő növényekből, melyek hasonlóképpen elősegítik a kollagén-szintézist: a káposztafélék, a vöröses színű zöldségek és gyümölcsök, a hüvelyesek, a répafélék,  a magvak, főképpen a lenmag és a dió, az olívabogyó, C-vitamin tartalmuk révén a  citrusfélék és az avokádó. A legfontosabb, hogy C- és E-vitamiaminokkal feltöltsük a szervezetünk raktárait- ők erre a legjobb szövetségeseink.

 

A bogyós gyümölcsök nálam abszolút kedvencek. Az eper, a málna, az áfonya, a szeder mind  kiváló C-vitamin forrás. Az eper az egyik  legfontosabb kollagénépítő ételünk,  ugyanis  elagénsavat tartalmaz- ez egyfajta antioxidáns, amelyről kimutatták, hogy véd a kollagén lebontásával szemben.

 

Sokan még  a szójatermékek fogyasztását is javasolják kollagénszintézis szempontjából, de endometriózis diétában ez kerülendő.

 

Endometriózis diétát követne sokan félnek a hüvelyesektől, pedig a puffadás egyáltalán nem szükségszerű velejárója a fogyasztásuknak, csak okosan kell fogyasztani őket- erről is olvashattok a honlapunkon. A bab különösen magas fehérjetartalmú élelmiszer, amely tartalmazza a kollagén szintéziséhez szükséges aminosavakat. Ráadásul a legtöbb fajtája gazdag rézben is, ami szintén elengedhetetlen fontosságú a kollagén előállításához.

 

A spirulina alga valóságos tárháza az aminosavaknak, mint például a glicin, amely a kollagén kulcsfontosságú alkotóeleme. A spirulina szárított formában már nagyon sok helyen megtalálható, és kiválóan kiegészítő egy zöld turmixhoz, desszertekhez vagy facsart, préselt gyümölcslevekhez, smoothiekhoz, vagy táplálékkiegészítő formájában is magadhoz veheted.

 

A zöld leveles zöldségek köztudottan jó hatással vannak az egészségünkre. A spenót, sóska, kelkáposzta rukkola és más saláták zöldes színe a klorofillból származik, amely erőteljes antioxidáns tulajdonságairól ismert, és növelik a kollagén előnyagát a bőrben.

 

A piros színt is szeretjük- a paradicsom és a paprika is barátunk kollagén szempontból. Mindkettő remek C-vitamin  forrás,  a paradicsom ráadásul nagy mennyiségű likopint is tartalmaz, amely egy nagyon kajak antioxidáns.

 

A tökmag  gazdag az értékes tápanyagokban, ő az egyik legjobb kollagén termelést növelő ételt. Cinktartalma is előnyünkre válik, hiszen ez egy nagyon fontos ásványi anyag a kollagén szintézisének, valamint az immunrendszer működésének, a sebgyógyításnak és a sejtnövekedésnek szempontjából is. A tökmagon kívül a pisztácia, a mogyoró és a kesudió is jó választás!

 

Nem pusztán a magvak, a zöldségek és a gyümölcsök segítenek a szervezetünknek a kollagénszintézisben, hanem egy sor olyan gyógynövényünk is van, amely a segítségünkre lehet.

 

Itt muszáj megemlítenem a kis konyhai jolly jokerünket, a fokhagymát, ami az egyik legelterjedtebb gyógynövény, gazdag kollagénfokozó vegyületekben, például kénben.

 

Az aloe vera húsos levelei olyan gélt termelnek, ami képes előmozdítani a sebgyógyulást és az égési sérülések is sokkal hamarabb regenerálódnak a  segítségével.  Nem csoda, hogy sok bőrápoló termékben megtalálhatjuk, ezenkívül italok és táplálékkiegészítők kiegészítők formájában is fogyasztható. A kollagént termelődését nagymértékben fokozza. Egy kicsit lúzernek érzem most magam, mert bevallom, én allergiás vagyok rá, de ennek ellenére neked simán beválhat!

 

A körömvirág  is sok krémben előfordul, vele is a kollagéntermelést lehet fokozni, a kisebb, nem túl mély ráncokat  még el is eltüntetheted a segítségével. A körömvirág ugyanakkor antibakteriális tulajdonságokkal is rendelkezik.

 

A fekete áfonya mellett a galagonya is egy igazi anti-ageing bomba. Gyógyító ereje bogyóiban, virágaiban és leveleiben rejlik. A galagonyát a népi bölcsesség a szívbetegségek kezelésére javasolja,  ezenkívül hatékonyan veszi fel a harcot a porcbántalmakkal és az ízületi gyulladással is.  A galagonya gazdag antioxidánsokban, antocianidinekben és proantocyanidinszekben, melyek a kollagén termelődését serkentik.

 

 

Egy kis extra kitekintés- azért csak létezik vegán kollagén is- egy kukkantás a laborba

Kutatók azt találták, hogy bizony vegán kollagén is létezhet mégiscsak- méghozzá élesztőbaktériumok segítségével tudtak ilyet előállítani. Különösen a P. pastoris baktériumok bizonyultak a leghatékonyabbak  a jó minőségű kollagén létrehozásához. A kollagén előállításához négy, a kollagént kódoló emberi gént adtak a mikrobák genetikai struktúrájához. Amint a gének a helyükre kerültek, az élesztő baktériumok az emberi kollagén építőelemeit szépen elkezdték maguktól termelni. Ekkor pepszint, egy emésztő enzimet adtak hozzá, hogy elősegítsék az építőelemek kollagén molekulákká történő alakulását, ennek hatására az emberi kollagénével teljesen megegyező szerkezetet kaptak. 

A kozmetikai iparban, külsőleg már a mai napság is alkalmaznak növényi kollagént. Ennek a kutatásnak azért van nagy jelentősége, mert belső alkalmazást is lehetővé tesz.

Miért jobb a növényi eredetű kollagén? Lássuk az előnyöket!

  •  Alacsonyabb költségek a fogyasztók számára

Bár még messze nem tömegtermék, de már most látszik, hogy sokkal olcsóbb és könnyebben elérhető a fogyasztók számára. 

  • Az allergia alacsonyabb kockázata

Noha a legnagyobb előnye az, hogy nem ártanak állatoknak, vannak más előnyei a vegán kollagénnek, különösen az allergiás emberek számára. Például aggodalomra ad okot az állati eredetű kollagén révén a betegségek, zoonózisok átterjedése az emberre. A mikrobákon keresztül létrehozott kollagén kiküszöböli ezt a potenciális problémát, mivel egy ellenőrzött környezetben állítják elő, ahol a szokásos allergének vagy más káros anyagok eltávolíthatók. 

  • Magasabb biztonsági profil a termékeknél

A laboratóriumi körülmények lehetővé teszik a a gyártók számára a biztonsági profiluk javítását. Ha a forrás könnyen nyomon követhető, a kész termék biztonságosabbá válik minden fogyasztó számára.

  • Több és olcsóbb elérhetőség az orvosi eljárásokhoz

Ennek a technológiának számos lehetséges orvosi előnye van, ugyanis a kollagént nem csupán étrend-kiegészítőkhez használják. A kollagén biztonságos és hatékony genetikai tervezésének képessége számos orvosi eljárás során hasznos lehet. A kollagént általában varratok dermatológiájában,  a bőr és a szövetek növekedésének serkentésére a sebgyógyulás elősegítése használják. Sok esetben hordozóként szolgálhat egyes gyógyszerek szervezetbe való bejuttatásához és bizonyos tumor kezelésekben is előszeretettel használják.

Szóval, ma már tényleg elérhető minden, ami szem szájnak ingere. Ha tartasz attól, hogy ez a rengeteg kollagéntermelést serkentő vitaminbomba mégsem veszi fel a versenyt a marhacsonttal, nem ördögtől való időnként tartani egy kúrát vegán táplálékkiegészítőből, amelyik amino-savakat tartalmaz, ezt már a legtöbb bioboltban és sportboltban beszerezheted. Külsőleg pedig lehet olyan bio kencét használni a bőröd ápolására, amiben növényi kollagén van. Ezeket általában szintén bioboltokban tudod beszerezni, keresd a növényi kollagénnel- feliratot. Az ilyen termékeket növényi alapanyagból állítják elő, alapanyaguk általában az (ausztráliai) akácia levele és gyümölcse, de előállíthatják búzacsírából és bambuszból is.

 

Ez egy szuperhosszú cikk lett, órákon keresztül írtam, le a kalappal előtted, ha most itt tartasz és ezt végigolvastad, egészen biztos hogy elkötelezett vagy az egészséges étrended mellett.

Ha kíváncsi vagy az egészséges táplálkozásról, endometriózis diétáról írott könyveimre, ITT tudod  őket megnézni.

Ha szeretnél minden hétfőn ajándékot kapni a levelesládádba, ITT tudsz feliratkozni az Endomailre.

Még többet az EnDossziéban tudhatsz meg a növényi alapú endometriózis diétáról.